Obraz
Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty, przeprowadzany w formie pisemnej, jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową, jednak nie określono minimalnego wyniku, jaki należy uzyskać – egzaminu ósmoklasisty nie można więc nie zdać.

W roku 2025 egzamin obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe:

  • język polski
  • matematykę
  • język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty 2025 – co trzeba wiedzieć?

Terminy egzaminu

Egzaminy ósmoklasistów w 2025 roku odbędą się w maju według następującego harmonogramu:

  • język polski – wtorek, 13 maja 2025 r., godz. 9:00
  • matematyka – środa, 14 maja 2025 r., godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – czwartek, 15 maja 2025 r., godz. 9:00.

Termin dodatkowy dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w maju, wyznaczono na czerwiec:

  • język polski – wtorek, 10 czerwca 2025 r., godz. 9:00
  • matematyka – środa, 11 czerwca 2025 r., godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – czwartek, 12 czerwca 2025 r., godz. 9:00.

Czas trwania i zasady egzaminu

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a z języka obcego 90 minut.

Uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. Może wnieść ponadto butelkę wody do 0,5 l.

Obowiązkowa jest ważna legitymacja szkolna.

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora ani słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Dostosowania na egzaminie ósmoklasisty 

Dostosowania egzaminu mogą obejmować formę lub warunki jego przeprowadzania i są przyznawane na podstawie opinii lub orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej (PPP). Dostosowanie może dotyczyć np. uczniów z dysleksją, dysgrafią, dysortografią czy dyskalkulią. Opinia musi być złożona do 15 października 2024 ku.

Dostosowania obejmują m.in.:

  • dostosowanie arkuszy egzaminacyjnych,
  • dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu (np. specjalne miejsce pracy, odpowiedni sprzęt, przedłużenie czasu egzaminu).

Deklaracja wyboru języka obcego

Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia do 30 września 2024 r. muszą złożyć dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Zadania i wyniki egzaminu

Arkusz egzaminacyjny zawiera zadania zamknięte (wielokrotnego wyboru) oraz otwarte (wymagające samodzielnej odpowiedzi). Wyniki zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 roku. Na zaświadczeniu znajdzie się wynik procentowy i wynik na skali centylowej.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Uprawnienia laureatów i finalistów konkursów

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z tego przedmiotu najwyższego wyniku (100%).‎