W czerwcu 1997 roku naszą patronką została doktor Wanda Błeńska (1911–2014) – lekarka, misjonarka, Matka Trędowatych. To jej słowa: „Trzeba pielęgnować swoje wzniosłe marzenia” stały się dla nas inspiracją – my także chcemy pielęgnować marzenia.
Doktor Błeńska była u nas częstym gościem. Świętowała z nami swoje urodziny, zasiadała do wigilijnego stołu… Emanowała z niej niezwykła pogoda ducha i dobroć. Tak bardzo odczuliśmy jej odejście… Ale czerwony fotel, w którym lubiła siadać, wciąż stoi na honorowym miejscu w szkolnej bibliotece…
Nota biograficzna
Wanda Błeńska urodziła się w 1911 roku w Poznaniu, tutaj też w latach 1928–1934 studiowała medycynę. Swoją młodość poświęciła działalności misyjnej oraz walce w szeregach Armii Krajowej. Po II wojnie światowej uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii rozpoczęła prace misyjno-medyczne. Spełniło się jej wielkie marzenie. Pracowała wśród trędowatych, o których mówiła: „Ich nie trzeba się bać, ich trzeba kochać”. Podczas badań nie zakładała rękawiczek, pamiętając, że najważniejsze jest zaufanie pacjenta. „Leczyłam nie tylko ich ciała, ale często okaleczone dusze” – wspominała Dokta (tak nazywali ją Afrykańczycy).
W Bulubie zbudowała leprozorium, szkoliła nowe kadry, ale przede wszystkim nieustannie się rozwijała. Histopatologia była jej ulubioną dziedziną. Współpracowała z jednostkami badawczymi w Amsterdamie, Londynie i Borstel, angażując się w prace nad uzyskaniem szczepionki przeciwtrądowej, stała się jednym z najważniejszych specjalistów w dziedzinie leczenia trądu na świecie. Dzięki niej ugandyjski ośrodek zyskał światowy rozgłos i do dziś nosi nazwę Wanda Blenska Training Center.
W roku 1993 wróciła do Polski, zamieszkała w Poznaniu. Prowadziła aktywny tryb życia, spotykała się z uczniami i studentami, brała udział w sympozjach misyjnych. Z zaangażowaniem wypełniała misję Ambasadora Misyjnego Laikatu (taki tytuł nadał jej Jan Paweł II).
Stała się autorytetem, a jej dokonania były wielokrotnie doceniane, co potwierdzają liczne odznaczenia, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1993), Doctor Honoris Causa Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1994), Nagroda im. ks. Piotra Wawrzyniaka w kategorii Serce Wielkopolski (2000), Medal „Tym, którzy czynią dobro” Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio (2001), Order św. Sylwestra (najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane osobom świeckim, 2003), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2011). Dzieci dostrzegły w niej swego przyjaciela i razem z afrykańskimi rówieśnikami przyznały Dokcie Order Uśmiechu (2000).
Zmarła w 2014 roku w wieku 103 lat.
W stulecie odzyskania niepodległości (2018) Wanda Błeńska głosami mieszkańców Poznania została uhonorowana tytułem Poznanianki Stulecia w organizowanym przez miasto plebiscycie (artykuł epoznan.pl). W tym samym roku władze miasta zadecydowały, by rondo przy naszej szkole upamiętniało słynną poznaniankę i nosiło nazwę Ronda dr Wandy Błeńskiej. Jej imię otrzymała także nagroda w kategorii indywidualnej poznańskiego konkursu Wolontariusz Roku. W listopadzie 2019 roku, w piątą rocznicę śmierci, rozpoczął się proces beatyfikacyjny lekarki i misjonarki, której życie – jak napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki – „jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym”.
W naszej szkole pamięć o niezwykłej patronce jest wciąż żywa. Jej postać inspiruje nas do działania. Chcąc dzielić się dobrem, podejmujemy różne projekty. Jednym z nich był Projekt Uganda: w roku 2018 grupa uczniów i rodziców wyjechała do Buluby „śladami Dokty”. Kolejny wyjazd, zaplanowany na kwiecień 2020 roku, musiał zostać przełożony z uwagi na wybuch pandemii.
O Wandzie Błeńskiej powstało kilka książek, m.in. Jej światło. O życiu i dziele Wandy Błeńskiej Małgorzaty Nawrockiej (2005), Wanda Błeńska. Spełnione życie Joanny Molewskiej i Marty Pawelec (2014), Wanda Błeńska. Spełnione życie Joanny Gadzińskiej i Marty Jelonek – wydanie II poszerzone, z filmem (2019), a także dwie publikacje dla najmłodszych autorstwa Elizy Piotrowskiej: Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej (2019) oraz Dobrze być dobrym: Wanda Błeńska (2021).
Zapraszamy na stronę poświęconą dr Wandzie Błeńskiej: wandablenska.pl.
Być jak Wanda! Czym inspiruje dr Wanda Błeńska?